بستن

Sorry! We're currently performing maintenance on the site. Certain actions are not working at this time. Check back later.
دسر و شیرینی

شیرینی دانمارکی

 • بازدید: 38
 • زمان: 1401/12/15
شیرینی دانمارکی

شیرینی دانمارکی

شیرینی دانمارکی

 1. مواد لازم:

  آب ولرم ۱/۳ لیوان
  خمیرمایه ۱ قاشق مرباخوری پُر
  شکر ۱ قاشق چایی خوری
  تخم مرغ یک عدد
  روغن مایع ۱/۴ لیوان
  شکر  ۴۰ گرم معادل یک پنجم لیوان
  آرد حدود ۲۵۰ گرم
  وانیل ۱/۴ قاشق چایی خوری
  آب یا شیر (برای کرم شیرینی) ۱/۲ لیوان
  شکر (برای کرم شیرینی) ۱/۲ لیوان
  آرد (برای کرم شیرینی) ۱/۴ لیوان
  وانیل (برای کرم شیرینی) ۱/۴ قاشق چایی خوری


  طرز تهیه:

  ابتدا خمیرمایه را عمل میاوریم. برای این کار ابتدا آب ولرم را داخل ظرف بریزید و شکر را به آن اضافه کرده . بعد از اینکه هم زدید به آرامی خمیر مایع را رویش بپاشید و آرام و با احتیاط بهم بزنید برای اینکه خمیرمایه عمل بیاید. برای عمل آوردن خمیرمایه از ظرف کدر استفاده کنید چون خمیرمایه در محیط گرم و تاریک خیلی بهتر عمل می آید و ترحیحاً ظرفی که استفاده می کنید فلزی نباشد. در یک کاسه بزرگ تخم مرغ، وانیل، شکر و روغن را هم بزنید تا یکدست شود. در این مرحله خمیر مایع که به عمل آمده را به مواد اضافه کنید و در نهایت آرد را که قبلاً الک شده است را کم کم به مواد اضافه کنید و هم بزنید. این کار برای این است که خمیر جمع بشود و دستتان و ظرف نچسبد. مقداری خمیر را ورز دهید.

  روی سطح کار مقداری آرد بپاشد و دوباره به مدت ۱۰ دقیقه ورز دهید. در حین ورز دادن خمیر , اگر خمیر حالت چسبنده پیدا کرد بیش از حد به آن آرد نزنید زیرا خمیر سفت می شود . بهترین کار این است دستتان را چرب کنید. بعد از این که خمیر نرم و لطیفی بدست آوردید، آن را داخل یک ظرف بزارید و رویش را بپوشانید. در جای نسبتاً گرم به مدت یک ساعت و نیم اجازه بدهید که استراحت کند. در این فاصله شما کرم شیرینی را آماده کنید. یک ظرف بردارید.

  آب یا شیر، شکر و آرد رو داخل یک قابلمه کوچیک بریزید و هم بزنید تا گلوله های آرد کاملاً باز بشود و بعد روی حرارت ملایم مدام هم بزنید. وقتی کمی غلیظ شد وانیل را اضافه کنید و به هم زدن ادامه بدهید تا کرم کاملاً غلیظ بشود. کرم که غلظ شد آن را کنار گذاشته تا خنک شود. اگر کرم شل باشد موقع پخت از شیرینی بیرون می آید.

  بعد از استراحت پف خمیر را بگیرید و یک دقیقه ورز بدهید. خمیر را به ۲ یا ۳ قسمت تقسیم کنید . سطح کارتان را چرب کنید. هر قسمت از خمیر را به شکل مستطیل و به ضخامت حدود ۳ میلیمتر پهن کنید و از کرم وسطش قرار دهید. خمیر را ببندید و به قطعات مساوی برش بدهید. حالا داخل سینی که با کره چرب شده با فاصله از هم بچینید و رویش را بپوشانید. نیم ساعت استراحت بدهید. سپس با مخلوط زرده تخم مرغ و زعفران رومال کنید و به دلخواه روش کنجد و خلال بادام و … بریزید . طبقه وسط فر گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه حدود ۲۰ دقیقه بزارید بپزد. در آخر گریل را روشن کنید تا روش خوشرنگ شود.

  نوش جان